Stres w dniu ślubu-jak sobie z nim poradzić ?

Fotostylle/ 31 sierpnia, 2019/ Porady/ 0komentarzy

Stres w dniu ślubu ? Jak sobie z nim poradzić ? Zapewne znasz to uczucie.

Od lat zajmuję się filmowaniem i fotografowaniem uroczystości ślubnych i w swojej karierze zawodowej zdarzało mi się spotykać Pary Młode, które właśnie w tym dniu odczuwały wielki stres. Bardziej był widoczny u Panien Młodych niż u ich wybrańców serca, ale może to dlatego, że mężczyźni bardziej próbują tuszować swój stres tego dnia, lecz wprawne oko fotografa i tak wyczuje stres z daleka. W takich sytuacjach zawsze staram się rozładować to napięcie, ponieważ zbyt napięta atmosfera nie sprzyja także pracy fotografa czy kamerzysty. Przez te wszystkie lata w tej branży dokładnie zaobserwowałem kilka czynników, które powodują stres w dniu ślubu i na podstawie tych doświadczeń oraz zasięgniętej wiedzy staram się pomóc moim klientom, aby ten ich wspaniały dzień nie był dla nich stresujący, ale przede wszystkim radosny i bezstresowy. Zapraszam do czytania dalszej części artykułu, w którym wyjaśnię, jakie mogą być przyczyny stresu i jak sobie z nim poradzić i go całkowicie lub w dużym stopniu rozładować. A zatem zapraszam do czytania 🙂

Dlaczego dzień własnego ślubu jest tak stresujący ?


Dzień ślubu jest jednym z najważniejszych dni w naszym życiu i chcielibyśmy, żeby tego dnia wszystko wyszło jak należy. Panny młode wyobrażają siebie wtedy jako księżniczki i tak też chcą by je widzieli tego dna wszyscy zaproszeni goście. Początki tego wyjątkowego dnia sięgają dużo czasu wstecz, kiedy to para narzeczonych zaczyna załatwiać formalności z tym związane. Począwszy od ustalenia daty ślubu poprzez zamówienie sali weselnej, zespołu czy fotografa i kamerzysty. Te sprawy załatwiamy wcześniej i mając dużo czasu do namysłu wybieram najbardziej nam pasujące warianty. Natomiast kilka dni przed uroczystością musimy zadbać o wystrój sali weselnej, kwiaty w kościele, zamówić makijażystkę i fryzjerkę. Na pewno jest jeszcze wiele spraw do załatwienia i to jest właśnie przyczyną stresu w dniu ślubu, który to stres towarzyszy nam często na kilka dni przed ślubem aż do niego samego. Chcemy, żeby wszystko wyszło tak jak to sobie zaplanowaliśmy i wymarzyliśmy. I to są właśnie główne powody tego stanu rzeczy, czyli stresu w dniu ślubu.

Oto 6 praktycznych sposobów na pozbycie się stresu w dniu ślubu

1. Poprośmy o pomoc najbliższe nam osoby w przygotowaniach uroczystości.
Jeśli pozostawimy sobie na głowie zbyt wiele obowiązków związanych z przygotowaniem uroczystości prawie na pewno będziemy się martwić tym czy o czymś nie zapomnimy i ta sytuacja jest bardzo dużym czynnikiem powodującym stres.
Co w takim razie powinniśmy zrobić ?
Spisać na kartce wszystko to, co musimy załatwić i wykonać, aby uroczystość zaślubin wyszła tak ja byśmy tego sobie życzyli i żeby wszystko zagrało jak należy. Następnie takie czynności jak wystrój kościoła czy sali weselnej o ile sala weselna nie będzie wystrojona przez jej właściciela w ramach umowy (warto przy podpisywaniu umowy o to negocjować, bo będziemy mieli mniej na głowie) czy też obowiązki związane z logistyką podczas przyjęcia weselnego związane z obsługą gości, czy uzupełnianiem napoi alkoholowych warto o to poprosić swoich najbliższych, a mianowicie rodziców i świadków. Świadkom powierzyć obowiązki z wystrojem kościoła i sali weselnej, a rodzicom nadzór nad sprawną obsługą gości i np. tatusiowie niech będą odpowiedzialni za uzupełnianie alkoholu na stołach, a mamy za sprawne wydawanie posiłków, mimo że jest to w gestii wynajętej obsługi weselnej to jak to mawiają ” Pańskie oko konia tuczy „. W ten sposób pokażemy naszym bliskim, że są dla nas ważni a oni poczują się wyróżnieni i zarazem kilka spraw będziemy mieli mniej na głowie, ale pamiętać należy, że nie powinniśmy ich obarczać zbyt wieloma i trudnymi obowiązkami, ponieważ bliskie osoby nam nie odmówią pomocy, ale może to je przeciążyć i wywołać tak samo, jak u was stres. Pamiętajmy jednak, że wsparcie najbliższych jest nam bardzo potrzebne, bo na pewno będziemy się mniej stresować wiedząc, że są osoby, które nas kochają i z radością przypilnują, aby wszystko wyszło jak należy.

2. Wcześniej sprawdźmy kompetencje fryzjerki i kosmetyczki.
Tak samo, jak zespół muzyczny, fotografa i kamerzystę wybieramy dużo wcześniej mając dużo czasu na ich weryfikację np. poprzez materiały publikowane na ich stronie, rozmowę na spotkaniach prezentacyjnych tak samo fryzjerkę i kosmetyczkę powinno się sprawdzić wcześniej. Często mamy już zaufane i sprawdzone fryzjerki i kosmetyczki, z których usług korzystamy w życiu codziennym, to czasem bywa tak, że w tym dniu będzie trzeba skorzystać z usług osób nam nieznanych i może męczyć myśl, że uczesanie lub makijaż będą nie takie jak to sobie wymarzyłyście i to kolejny powód do stresu, jak temu zapobiec ? Otóż warto na tydzień przed wybrać się do takiej fryzjerki i kosmetyczki i poprosić o próbny makijaż czy uczesanie. W ten sposób będziecie pewne, że w dniu ślubu będziecie wyglądać tak jak to sobie wyobrażałyście .

3. Ruch fizyczny; jogging, spacer, aerobik, rower itp.
Ruch fizyczny jest ważnym czynnikiem rozładowującym stres. Jest wiele form ruchu, które dobrze wpływają na nasz organizm i osoby, które uprawiają nawet amatorsko jakąś dziedzinę sportu są o dużo szczęśliwsze od tych, które takiego ruchu nie dostarczają swojemu organizmowi, a co za tym idzie ruch fizyczny obniża poziom stresu i nerwów i daje poczucie samozadowolenia i satysfakcji. Ruch wytwarza w organizmie endorfiny. Zwróćmy uwagę na ludzi sukcesu, którzy doszli do wielkich fortun i są spełnieni. Żeby osiągnąć taki stan, musieli włożyć dużo pracy w swoje przedsięwzięcia i na pewno przeżyli i przeżywają wiele poważnych sytuacji stresowych, ale te osoby łączy jedno, właśnie uprawianie sportu, czyli inaczej ruch fizyczny, wstają często bardzo rano i idą na siłownię czy biegają co pozwala im ograniczyć stres związany z ich pracą na dalszą część dnia. Jest wiele sposobów na ruch fizyczny i niekoniecznie muszą to być dziedziny sportów wyczynowych, ale choćby wybranie się na aerobik, rower czy chociażby sam spacer, żeby dotlenić organizm. Warto o tym pamiętać na przeddzień ślubu, bo takie czynności pozytywnie wpływają nasz organizm i redukują stres. Ale uważajmy ,żeby nie przesadzić i się za mocno nie wyeksploatować, bo możemy się czuć zmęczeni i odczuwać bóle mięśni, a w dniu ślubu musimy być jak młody bóg.

4. Odżywianie, dieta.
Odpowiednia dieta w przeddzień ślubu to kolejny ważny czynnik, abyśmy czuli się dobrze. Odpowiednio dobrana dieta jest bardzo ważną rzeczą, gdyż też ma wpływ na stres i samopoczucie. Szczególnie w dniu poprzedzającym ślub nie powinno się przejadać, jeść ciężkostrawnych posiłków, aby na drugi dzień uniknąć niepotrzebnych objawów gastrycznych jak zgaga czy też ból brzucha powodujący biegunkę.

5. Dobry, spokojny sen.
Bardzo ważne jest, aby się wyspać, ponieważ nie wyspany, zmęczony organizm źle reaguje na bodźce takie jak nerwy i zwiększa poziom stresu. Ogólnie w codziennym życiu bardzo ważne jest to, aby dobrze gospodarować snem, bo to przekłada się na sprawne funkcjonowanie organizmu człowieka. Dlatego wybierzmy się na spacer, rower czy lekki jogging, o czym pisałem wcześniej, pamiętając, aby nie przesadzić zbyt intensywnymi ćwiczeniami, bo mocno pobudzony organizm wytwarza adrenalinę i byłoby nam ciężko zasnąć. Ale lekki ruch i przy okazji dotlenienie całego organizmu na pewno dobrze wpłynie na nasz sen oraz zasypianie. Warto też zwrócić uwagę przy wieczornej toalecie, żeby woda w wannie czy prysznicu nie była za gorąca, bo wtedy też trudno zasnąć. Przed snem nie należy oglądać telewizji czy wertować portali społecznościowych na smartfonie, czy laptopie, bo światło, które bije z ekranu nie pomaga w zasypianiu a wręcz przeciwnie organizm się rozbudza, bo to światło jest mocno zbliżone do światła dziennego, a nasz organizm jest tak nastawiony, że odpoczywa nocą, a w dzień funkcjonuje i raczej rzadko wtedy śpimy. Najlepiej jeśli to komuś nie przeszkadza włączyć po cichutku spokojną muzykę i postarać się zasnąć pilnując, żeby spać przynajmniej 7-8 godzin. Wtedy na pewno łatwiej sobie poradzimy ze stresem i aktywnie przeżyjemy ten wspaniały dzień.

6. Pozytywne myślenie i nastawienie
Ostatnią rzeczą, która jest bardzo ważna w dniu waszego ślubu, ale i nie tylko, bo na co dzień też jest ważne pozytywne myślenie i nastawienie. Jeśli zaczniemy myśleć pozytywnie, że wszystko wyjdzie jak należy i nastawimy się na sukces, a nie na porażkę wtedy nie dość, że tak się stanie to zredukujemy stres wynikający z negatywnych myśli, które mogą krążyć po naszej głowie. Należy je po prostu wyrzucić i zastąpić tymi dobrymi, że wszystko jest ok. i że nie może się nie udać. Starajmy się uśmiechać, śmiać się cały czas, bo uśmiech nie dość, że wpłynie na dobre samopoczucie i pokona stres, to jeszcze korzystnie wyjdziecie na pamiątkowych fotografiach czy filmie ślubnym. Myślenie o organizacji całego przedsięwzięcia lub czy żakiet, suknia dobrze leżą, zostawcie to daleko poza waszym umysłem. Myślcie wtedy tylko o sobie i o miłości jaką siebie darzycie, bo przecież to właśnie ona jest przyczyną, że tego dnia zostaniecie jednością, mężem i żoną, na co tak długo czekaliście. Cieszcie się sobą, życiem, które was czeka razem. Żaden stres nie jest w stanie wygrać z pozytywnym myśleniem i waszą miłością.

Jak sobie radzić ze stresem przedślubnym

Miejcie wspaniały dzień 🙂 . Niech będzie dla was i waszych gości wyjątkowy niezapomniany, niech będzie jednym z następnych wspaniałych dni, które razem przeżyjecie , czego Państwu życzy zespół Fotostylle Film Studio 🙂

Zapraszam do zapoznania się z ofertą naszej firmy, która od wielu lat towarzyszy Parom Młodym w dniu ich ślubu. Zapewniamy usługę fotograficzną i wideo na najwyższym poziomie, popartym wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie.

Na hasło „Nasz ślub „Każda Para Młoda, która złoży zamówienie w naszej firmie otrzyma upust w wysokości 100 zł od ceny usługi wynikającej z cennika, który jest dostępny na naszej stronie https://fotostylle.pl/ w zakładce OFERTA

Kontakt;
fotostyllefilmstudio@gmail.com Tel; +48 502 172 470

Udostępnij ten post dalej

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*